Naše finančné družstvo

POĽSKO

Krásna dovolenka, tu za humnami - Zakopane
január 2017

NFD PV som zakúpila hneď v začiatkoch predaja  tohto  produktu.  Prvé  dva  týždne,  ktoré som  získala  som  využila  s  priateľkami  v  našich  apartmánoch  v  Španielsku,  pretože  ako správna  družstevníčka  som  bola  zvedavá  ako to tam vyzerá. Musím priznať, že sa nám tam veľmi páčilo.A tým som odštartovala moje dovolenkovanie s NFDPV. Hneď na začiatku nového roka od  2.1.-9.1  2016  som využila  svoj  bonusový týždeň za nákup NFDPV a vybrala dovolenku cez  DAE,  ale  podstatne  bližšie  – v  Zakopanom v Poľsku. Keďže v Tatrách z našej strany sme  boli  už  veľakrát,  či  už  s  priateľmi  alebo  rodinou,  tentoraz  sme  sa  rozhodli,  že  si  ich trošku obzrieme z tej druhej strany – poľskej. A jednak aj kvôli mamke, ktorú sme chceli zobrať tiež, ale dlhé cestovanie už nie je pre ňu. A  znova  musím  povedať,  že  vôbec  neľutujem, aj keď to bolo len tu za humnami – keďže som z východu Slovenska. Je  tam  úplne  iná  atmosféra  ako  u  nás. Myslím, že každý si tam nájde to svoje. Je tam niekoľko  lyžiarskych  svahov,  pekné  bežkárske  trate,  dajú  sa  robiť  zaujímavé  túry,  alebo len  obyčajné  prechádzky  mestom. 

Samotný apartmán,  v  ktorom  sme  boli  ubytovaní  pozostával  z  dvoch  izieb  /spálňa  a  obývačka /, pekná  veľká  kuchyňa,  chodba,  kúpeľňa  s  WC a balkón. Všetko bolo veľmi vkusne zariadené, kuchyňa  plne  vybavená  -  ešte  aj  s  umývačkou  riadu.  K  apartmánom  patria  aj  garáže  na prízemí, kde sme mohli pohodlne celý týždeň s autom parkovať. Chcem upozorniť na vyššiu vrátnu zálohu /300Eur/, ale to asi preto, že sú to  nové  objekty.  Trochu  sme  mali  problém  to nájsť,  keďže  ulica,  kde  sú  tieto  apartmány,  je nová  a  dosť  nejasne  vyznačená.  Nachádzajú sa  vo  štvrti  Pardalowka,  kde  je  postavených veľa  nových  komplexov.  Ale  to  nevadí,  aspoň sme si urobili trošku exkurziu po meste.

Prvým  našim  cieľom  po  príchode  do  Zakopaného bol výstup na Kasprov vrch 1987m n.m. Je to najvyššie položené poľské lyžiarske stredisko.  Nebolo  to  pre  nás  až  také  komplikované,  lebo  hore  sme  sa  dali  vyviesť  modernou lanovkou s mohutnými panoramatickými oknami.  Vrch  je  situovaný  tak,  že  poskytuje výborné  možnosti  na  lyžovanie,  túry  a  obdivovanie  Tatier.  Je  tam  aj  reštaurácia,  kde  sa dá najesť, vypiť kávu, čaj a pod. Obľúbeným  vyhliadkovým  miestom  je  vrch Gubalowka. Premáva tam pozemná lanovka, podobná  ako  u  nás  na  Hrebienok  v  Starom  Smokovci.  Túto  príležitosť  sme  nenechali  újsť  a  to dokonca  2x.  Jeden  deň  sme  šli  lanovkou  a  na ďalší sme urobili pešiu túru hore aj naspäť dole. Dala  nám  poriadne  zabrať,  ale  mali  sme  z  toho úžasný  pocit.  Je  tam  tiež  niekoľko  rôznych  lyžiarskych  svahov  –  aj  pre  začiatočníkov,  ale  aj množstvo  atrakcii pre  deti  aj  dospelých,  kopec stánkov  so  suvenírmi,  reštaurácie,  všade  sme stretávali  krásne  koníky  na  ktorých  sa  dalo  povoziť. Aj odtiaľ bol krásny výhľad na štíty Tatier, ale aj na mesto a široké okolie. Pekne bolo vidieť vrch  Giewont,  na  ktorom  sa  vynímal  veľký  kríž. Je  to  krásne  miesto  pre  tých,  ktorí  si  chcú  oddýchnuť, baviť sa, lyžovať, prechádzať, opaľovať.
Samozrejme  odporúčam  navštíviť  historické  centrum  mesta,  kde  sa  sústreďuje  všetok turistický  ruch  -  ulicu  Krupowki.  Je  tu  promenáda  s  množstvom  obchodov  známych značiek,  luxusných  butikov,  ale  aj  klasické trhovisko,  kde  je  mnoho  stánkov  so  suvenírmi, oblečením a rôznym tovarom. Na každom kroku  ponúkajú tradičné  syrové  oštiepky, ktoré  sa  oplatí  ochutnať.  Furmani  tu  ponúkajú  prehliadku  mesta  z  voza,  ťahanom  koníkom.  Mnohé  budovy  sú  stavané  i  dnes  z  dreva  klasickým  spôsobom,  tak  ako  v  minulosti. V meste je aj niekoľko kostolov, ktoré sa oplatí navštíviť. Zakopané je rušné, živé mesto plné lákadiel a pre nás Slovákov cenovo dostupné. Je tam ešte mnoho iných zaujímavých miest, ale viac sme nestihli. Na bilbordoch som často videla ponuky na ubytovanie,  ktoré  však  mi družstevníci,  ktorí máme  zakúpený  NFDPV  už  našťastie  riešiť nemusíme.Takže  ak  máte  radi  lyžovačku,  turistiku, bežkovanie, ale na druhej strane aj čulý ruch, nákupy a zábavu v centre mesta, určite odporúčam Zakopané navštíviť.


Jarmila Jurašeková, Prešov